2022/2023-cü tədris ili üçün Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Cənubi Koreyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsi üzrə həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramına (BMU-İNHA İDP) dair onlayn qeydiyyat prosesinə start verilib.
Qeydiyyat prosesi üçün son tarix 10 avqust 2022-ci il saat 23:55 müəyyən edilib. Sənədlər göstərilən tarixədək onlayn anket formasında təqdim edilməlidir.
4 il müddətində ingilis dilində həyata keçiriləcək bakalavriat proqramına İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə hər biri 32 nəfər olmaqla 128 nəfərin qəbulu nəzərdə tutulur.
Beynəlxalq ikili diplom proqramına qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən qəbul imtahanlarının (bakalavriat səviyyəsi üzrə) nəticələri və İNHA Universiteti tərəfindən keçirilən daxili müsabiqə əsasında aparılacaq. BMU-İNHA İDP-də Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, 2022-ci ildə DİM imtahanlarında iştirak etmiş və uğurla keçən 1-ci ixtisas qrupunun abituriyentləri, eyni zamanda İDP-nin hər ixtisas üzrə müəyyən edilmiş müvafiq keçid balını toplamış namizədlər iştirak edə bilər.

An online registration process for the International Dual Diploma Program (BEU-INHA DDP), implemented between Baku Engineering University (BEU) and INHA University at the undergraduate level for the 2022/2023 academic year, has been launched.
The deadline for the registration process is August 10, 2022 at 11:55 PM. Documents must be submitted in the form of an online application by the specified date.
The 4-year undergraduate program, to be implemented in English, will enroll 128 people, each with 32 in Information Technologies, Civil Engineering, Electrical Engineering and Electronics Engineering.
Admission to the international dual degree program will be based on the results of entrance exams (undergraduate level) by the State Examination Center (SEC) and an internal competition conducted by INHA University. BEU-INHA DDP is open to entrants of the 1st specialty group, who are citizens of the Republic of Azerbaijan, participated in the SEC exams in 2022 and successfully passed, as well as candidates who scored the relevant passing score of BEU-INHA DDP in each specialty can apply to BEU-INHA DDP.
Tuition fees, registration costs, access to teaching materials and electronic information resources, as well as the cost of 1 year of education and 3 weeks of summer school in the Republic of Korea are also covered by the "2019-2023 State Program".