“2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində mühəndislik ixtisasları üzrə Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramına (BMU-İNHA İDP) sənəd qəbulu və imtahan tarixləri məlum olub.
Belə ki, 2023/2024-cü tədris ili üçün BMU və nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan İNHA Universiteti tərəfindən bakalavriat səviyyəsi üzrə gerçəkləşdirilən beynəlxalq ikili diplom proqramına onlayn qeydiyyat 5 iyun - 9 avqust 2023-cü il tarixlərində baş tutacaq.
İngilis və Koreya dilində 4 il müddətində həyata keçiriləcək bakalavriat proqramı İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisaslarını əhatə edir.
Proqramın tədrisi 3+1 modelinə əsaslanaraq, 3 il müddətində BMU-da, 1 il müddətində isə İNHA Universitetində nəzərdə tutulur. Təhsil müddətinin sonunda tələbələrə təhsil aldıqları ixtisas üzrə həm BMU, həm də İNHA Universiteti tərəfindən bakalavriat səviyyəsi üzrə diplomlar təqdim ediləcək.
Təhsilalanların Koreya Respublikasında 1 illik tam təhsil və 3 həftəlik yay məktəbində iştirak xərcləri, habelə təhsil haqqı, qeydiyyat xərci, tədris materialları və elektron informasiya resurslarına çıxış xərcləri “2019-2023 Dövlət Proqramı” tərəfindən qarşılanır. Proqramın məzunlarının qazanacağı bilik və bacarıqlar qeyd olunan 4 ixtisas üzrə mühəndislik sahələri, tədqiqat, beynəlxalq təhsil, təhlil və inkişaf sahələrini əhatə edəcək.
2023/2024-cü tədris ili çərçivəsində İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə 35 nəfər, Elektronika mühəndisliyi ixtisası üzrə 35 nəfər, Elektrik mühəndisliyi ixtisası üzrə 28 nəfər, İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə 25 nəfərin qəbul edilməsi planlaşdırılır.
Beynəlxalq ikili diplom proqramına qəbul Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçiriləcək qəbul imtahanlarının (bakalavriat səviyyəsi üzrə) nəticələri və İNHA Universiteti tərəfindən təşkil olunacaq daxili imtahan əsasında aparılır. BMU-İNHA İDP-də Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, 2023-cü ildə DİM imtahanlarından uğurla keçən 1-ci ixtisas qrupunun abituriyentləri (BMU-İNHA İDP-nin hər ixtisas üzrə müəyyən edilmiş müvafiq keçid balını toplamış namizədlər) iştirak edə bilər. Bundan əlavə, proqrama müraciət etmiş namizədlər BMU ilə İNHA Universitetinin birgə təşkil etdiyi və yazılı formada olan Riyaziyyat, Fizika və İngilis dili üzrə daxili imtahandan da uğurla keçməlidir. Daxili imtahanda iştirak etmək üçün namizədlər tələb olunan sənədləri “onlayn anket forması”na daxil etməlidir (5 iyun tarixindən aktiv olacaq.) Sənədlərin son qəbul tarixi 09.08.2023-cü il saat 23:55-dir. Sənədlər göstərilən tarixədək onlayn anket formasında təqdim edilməlidir.
BMU-İNHA İDP-yə qəbul üçün daxili imtahan 12 avqust tarixində keçiriləcək. İmtahan nəticələri isə 17 avqust tarixində elan ediləcək.

Dates of document acceptance for 2023/2024 academic year for BEU-INHA Dual Degree Program announced
Acceptance of documents for the International Dual Degree Program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea for engineering specialties within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" and exam dates have been announced.
So, for the 2023/2024 academic year, online registration for the International Dual Degree Program, which is implemented by BEU and the prestigious higher education institution Inha University at the undergraduate level, will take place from June 5 to August 9, 2023.
The 4-year undergraduate program in English and Korean language includes Information Technology, Civil Engineering, Electrical Engineering and Electronics Engineering.
Based on the 3+1 model, the teaching of the program is planned for 3 years at BEU and 1 year at Inha University. At the end of the study period, both BEU and Inha University will present diplomas at the bachelor's level to the students in the specialty they have studied.
The costs of 1-year full-time education and 3-week summer school participation in the Republic of Korea, as well as tuition fees, registration costs, educational materials and access to electronic information resources are covered by the "2019-2023 State Program". The knowledge and skills that the graduates of the program will acquire will cover the fields of engineering, research, international education, analysis and development in the 4 mentioned specialties.
Within the framework of the 2023/2024 academic year, it is planned to admit 35 people in Information technology, 35 in Electronics engineering, 28 Electrical engineering, and 25 in Civil engineering.
Admission to the International Dual Degree Program is based on the results of the entrance exams (undergraduate level) held by the State Examination Center (SEC) of the Republic of Azerbaijan and the internal examination organized by Inha University. Applicants of the 1st specialty group who are citizens of the Republic of Azerbaijan and have successfully passed the State Examinations in 2023 (candidates who have obtained the appropriate passing score determined for each specialty of the BEU-INHA DDP) can participate in the BEU-INHA DDP. Furthermore, candidates who have applied to the program must also successfully pass the written internal exam in Mathematics, Physics and English, jointly organized by BEU and Inha University. In order to participate in the internal exam, candidates must enter the required documents in the  online questionnaire form (will be active from June 5.) The last date of receipt of documents is 09.08.2023 at 23:55.
The internal exam for admission to BEU-INHA DDP will be held on August 12. The exam results will be announced on August 17.