Koreya Respublikasının (Cənubi) aparıcı media saytında Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramı (İDP) haqqında məqalə (https://n.news.naver.com/article/020/0003533148?sid=102) dərc olunub.
Məqalədə Koreyanın ilk universitet təhsili ixrac modelini yaradan İNHA Universitetinin “Təhsildə Koreya dalğası” yaratmaq məqsədi ilə hazırda beynəlxalq təhsil mübadiləsi üzrə iki layihəni həyata keçirdiyi vurğulanıb. Sözügedən layihələrdən biri Azərbaycanın Bakı Mühəndislik Universiteti ilə birgə icra olunan ikili diplom proqramdır.
Məqalədə BMU ilə İNHA Universitetinin 2020-ci ildən etibarən “3+1” modeli əsasında həyata keçirdiyi ikili diplom proqramının şərtləri də qeyd olunub. Bildirilib ki, iki ali təhsil müəssisəsi arasında əvvəlcədən rəsmi təsdiqlənmiş kurikuluma əsasən, yerli tələbələrin üç il BMU-da təhsil alması, ixtisasla yanaşı, Koreya dil biliklərinə yiyələnməsi, son bir il müddətində isə İNHA Universitetində təhsillərini tamamladıqdan sora hər iki universitetdən dərəcələr alması nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda, informasiya texnologiyaları, elektronika mühəndisliyi, elektrik mühəndisliyi və inşaat mühəndisliyi kimi proqram ixtisaslarında 386 tələbənin təhsil alması, onlardan 61 nəfərin hazırda dördüncü kursu İNHA Universitetində davam etdirməsi və gələn il proqramın ilk məzunlarının olacağı vurğulanıb. Məqalədə 61 nəfərdən biri Aysel Həsənova soyadlı tələbənin fikirlərinə də yer ayrılıb: “Təkcə keyfiyyətli dərs sistemi deyil, həm də Koreya mədəniyyəti ilə tanış olmağa imkan verən bir çox proqramlarda iştirak etdiyimdən universitet həyatım maraqlı və məhsuldar keçir. Bu 1 il ərzində səylə çalışaraq iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına töhfə vermək istəyirəm".
Sonda İNHA Universitetinin beynəlxalq təhsil əməkdaşlığı layihəsinin Azərbaycanda uğurlu olduğu və uzunmüddətli perspektivdə əməkdaşlıq layihəsinin genişləndirilməsinin planlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.

Article on the leading media website of the Republic of Korea (South) about the dual degree program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and INHA University (https://n.news.naver.com/article/020/0003533148?sid=102 ) has been published.
In the article, it was emphasized that INHA University, which created Korea's first university education export model, is currently implementing two projects on international education exchange with the aim of creating a "Korean Wave in Education". One of the mentioned projects is a dual degree program implemented jointly with Azerbaijan's Baku Engineering University.
The conditions of the dual degree program implemented by BEU and INHA University from 2020 on the basis of the "3+1" model are also mentioned in the article. It was stated that according to the curriculum officially approved in advance between the two higher education institutions, local students should study at BEU for three years, acquire Korean language skills along with their major, and after completing their studies at INHA University, receive degrees from both universities during the last year.
Moreover, it was emphasized that 386 students are studying in program specialties such as information technology, electronics engineering, electrical engineering and civil engineering, 61 of them are currently continuing their fourth year at INHA University and will be the first graduates of the program next year. In the article, one of the 61 students named Aysel Hasanova had their opinions: "My university life is interesting and productive since I participated in many programs that allowed me to get acquainted not only with the quality teaching system, but also with Korean culture. I want to contribute to the development of relations between the two countries by working diligently during this 1 year.
At the end, it was brought to attention that the international educational cooperation project of INHA University was successful in Azerbaijan and that it is planned to expand the cooperation project in the long term.