BMU-İNHA ikili diplom proqramı ilə bağlı növbəti maarifləndirici görüş təşkil olunub
Bakı Mühəndislik Universiteti  (BMU) və Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı çərçivəsində növbəti maarifləndirici tədbir Sumqayıtda Texniki və Təbiət Elmləri Liseyində keçirilib.
Liseyin şagirdləri ilə görüşdə BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Manafəddin Namazov universitetdə tədris olunan ixtisaslar barədə geniş məlumat verib. Ali təhsil ocağında İnformasiya texnologiyaları, Kibertəhlükəsizlik, Elektroenergetika mühəndisliyi, Mexanika mühəndisliyi, Biznesin idarə edilməsi və s. ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığının həyata keçirildiyini bildirən prorektor bu ixtisasların hər birində rəqəmsal bacarıqların çox böyük yer tutduğunu fikirlərinə əlavə edib. M.Namazov informasiya texnologiyaları və yaxın fənlərin tədrisi ilə məşğul olan müəllimlərin, eləcə də BMU-da bu sahədə təhsil alan tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə “Mobil Tətbiqlər və Oyun Dizaynı” ixtisası üçün laboratoriya təşkil edildiyini də vurğulayıb.
M.Namazov işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işləri ilə əlaqədar energetiklərə, elektrik və elektronika mühəndislərinə böyük ehtiyac duyulduğunu, BMU-İNHA ikili diplom proqramına uyğun olaraq İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi və Elektrik mühəndisliyi ixtisasları üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Sonra görüşdə BMU-İNHA ikili diplom proqramının direktoru Humay Cəfərli təqdimatla çıxış edib. BMU ilə İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə ikili diplom proqramının 2020/2021-ci tədris ilindən həyata keçirildiyini söyləyən H.Cəfərli proqram, əldə olunan nəticələr haqqında məlumat verib.
Dünyaca məşhur şirkətlərin Cənubi Koreyada yerləşdiyini fikirlərinə əlavə edən H.Cəfərli proqramın tələbələr üçün yaratdığı üstünlüklərə toxunub. Bildirib ki, tələbələr hər iki universitet tərəfindən  sinxronlaşdırılan tədris planı əsasında 3 il Azərbaycanda, 1 il isə Cənubi Koreyada təhsil alacaq və sonda iki diploma sahib olacaq. Tələbələrin Cənubi Koreyada 3 həftəlik yay məktəbində iştirakını, eləcə də magistratura və doktorantura təhsillərini orada təqaüdlə davam etdirmək imkanını önə çəkən H.Cəfərli beynəlxalq təcrübəni mənimsəyərək qeyd olunan mühəndislik sahələrində onların müasir bilik və bacarıqlara yiyələnəcəklərindən söz açıb.
H.Cəfərli çıxışında proqrama aid olan ixtisaslar, keçid balları, qəbul kvotası, tədris dili, qəbul şərtləri və müraciət forması haqqında zəruri informasiyaları məktəblilərin diqqətinə çatdırıb.
İNHA Universiteti barədə məlumat verən ikili diplom proqramının idarə edilməsi üzrə bölmə rəhbəri Hyunjin Yang ali təhsil ocağının Cənubi Koreyanın mühəndislik sahəsində lider universitetlərindən olduğunu vurğulayıb. O, Azərbaycan dövləti tərəfindən tam olaraq maliyyələşən proqramın yaratdığı imkanlardan bəhs edib və bunu tələbələr üçün yaradılan gözəl fürsət kimi dəyərləndirib. Bölmə rəhbəri çıxışında İNHA Universitetində mövcud olan müxtəlif təqaüd proqramlarından da danışıb.
Liseyin Təlim-tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Rasim Süleymanov bu kimi görüşlərin şagirdlərin ixtisas və universitet seçiminə yardımçı olacağını vurğulayıb.
Daha sonra məktəbliləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbir çərçivəsində liseyin direktoru Rüxsarə Məmmədova ilə də görüş keçirilib və bu qəbildən olan tədbirlərin təşkili, həmçinin  “Açıq qapı” günlərində lisey şagirdlərinin iştirakı məsələləri müzakirə olunub.

The next educational event was held at the Technical and Natural Sciences Lyceum in Sumgayit within the framework of the Dual Degree Program implemented between Baku Engineering University (BEU) and INHA University of South Korea.
During the meeting with the lyceum students, BEU Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Manafaddin Namazov gave detailed information about the Departments of the University. Noting that BEU carried out training specialists in Information Technology, Cybersecurity, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Business Administration, the Vice-Rector added that digital skills played a significant role in the above-mentioned specialties. M.Namazov also noted that a laboratory for "Mobile Applications and Game Design" had been established to increase the knowledge and skills of teachers involved in the teaching of information technology and related subjects, as well as students studying at BEU in this field.
M.Namazov emphasized a great need for need for power engineers, electrical and electronics engineers in connection with the reconstruction work carried out in the liberated territories, and training highly qualified specialists in Information Technology, Civil Engineering, Electronics Engineering and Electrical Engineering in accordance with the BEU-INHA Dual Degree Program.
Later, Director General of BEU-INHA Dual Degree Program Human Jafarli delivered a presentation. Underlining that BEU and INHA University implemented a dual degree program in engineering at the undergraduate level since the 2020/2021 academic year, H.Jafarli provided information about the program and the results achieved.
H.Jafarli added that world-famous companies were located in South Korea, touching upon the benefits of the program for students. She said that students would study for 3 years in Azerbaijan and 1 year in South Korea on the basis of a curriculum synchronized by both universities, and in the end would receive two diplomas. By pointing out the participation of students in a 3-week summer school in South Korea, as well as the opportunity to pursue their master's and doctoral studies there with scholarships, H.Jafarli mentioned that they would acquire modern knowledge and skills in the above-stated fields of engineering.
In her speech, H. Jafarli informed the students about the specialties, passing scores, admission quota, education language, admission conditions and application form of the program.
Speaking about INHA University, Hyunjin Yang, INHA Project Director of BEU-INHA DDP, underlined that the University was one of the leading engineering universities in South Korea. He spoke about the opportunities created by the program, fully funded by the state of Azerbaijan, and described it as a great opportunity for students. In his speech, INHA University, Hyunjin Yang, INHA Project Director of BEU-INHA DDP also highlighted the various scholarship programs at INHA University.
Rasim Suleymanov, the Deputy Director of Educational Affairs of lyceum, said that such meetings would help students' choice of specialty and university.
Afterwards, the questions of the students were answered.
A meeting with the director of the lyceum Ruxsara Mammadova was also held as part of the event, and the organization of such events, as well as the participation of high school students in the "Open Day" were discussed.