BMU-İNHA ikili diplom proqramı ilə bağlı növbəti “Açıq Qapı” günü
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə icra olunan ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində növbəti "Açıq Qapı" günü keçirilib.
Abituriyent və valideynlərin iştirak etdiyi tədbirdə BMU-İNHA İDP-nin idarə edilməsi bölməsinin direktoru Humay Cəfərli proqramla bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. H.Cəfərli “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində reallaşdırılan ikili diplom proqramının məqsəd və hədəfləri, üstünlükləri, tələbələr üçün yaratdığı geniş imkanlardan söz açıb.
BMU-İNHA İDP üzrə layihə direktoru Yang Hyunjin qəbul şərtlərinə diqqət çəkərək qeyd edib ki, 3+1 modeli əsasında qurulan proqrama uyğun olaraq, tələbələr 3 akademik ili BMU-da, 1 akademik ili - sonuncu kursu isə İNHA Universitetində təhsil almalıdırlar. O, Koreyada təhsil mühiti, o cümlədən İNHA Universitetinin fəaliyyət istiqamətləri, professor-müəllim heyətinin tərkibi və onların tədrislə yanaşı, həyata keçirdikləri elmi- tədqiqat işləri, burada təhsilalanlar üçün təşkil olunan yüksək şərait, tələbələr üçün yaradılan fürsətlər, məzunların karyera imkanları və s. barədə danışıb.
BMU-İNHA İDP-nin tələbələrlə iş üzrə mütəxəssisi Nurlanə Abaslı isə artıq ikili diplom proqramı çərçivəsində 2023/2024-cü tədris ili üzrə tələbə qəbuluna start verildiyini deyib. Onlayn sənəd qəbulunun 9 avqust tarixinə qədər davam edəcəyini vurğulayan mütəxəssis ixtisaslar üzrə planlaşdırılan qəbul kvotası, qəbul şərtləri, müraciət proseduru, ixtisaslar üzrə ballar, maliyyə xərcləri və s.  barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə qeyd edilib ki, 4 qəbul ilini əhatə edən, tədrisi ingilis dilində aparılan bakalavr proqramına İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə ümumilikdə müqavilə müddətində 400 nəfərin qəbul olunması nəzərdə tutulub. 2023/2024-cü tədris ili üzrə iə İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə 35, İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə 25, Elektrik mühəndisliyi ixtisası üzrə 28, Elektronika mühəndisliyi ixtisası üzrə 35 nəfər olmaqla, ümumilikdə 123 nəfərin qəbulu planlaşdırılır.
Görüşdə BMU-İNHA İDP-nin Elektronika mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Sübahan Abdullayev və İnformasiya texnologiyaları ixtisasının III kurs tələbəsi Mahmud Səmədzadə də çıxış edərək, proqramla bağlı təəssüratlarını paylaşıblar.

The next "Open Door" day has been held within the framework of the dual diploma program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea in the field of engineering majors at the bachelor's level.
Humay Jafarli, director general of BEU-INHA DDP management department, made a broad presentation about the program at the event attended by applicants and parents. H. Jafarli spoke about the goals and objectives, advantages, and wide opportunities created for students of the dual diploma program implemented within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".
BEU-INHA DDP project director Yang Hyunjin drew attention to the admission conditions and noted that according to the program based on the 3+1 model, students should study for 3 academic years at BEU, and 1 academic year - the last year at Inha University. He described the educational environment in Korea, including the directions of activities of Inha University, the composition of the teaching staff and the scientific and research work they carry out in addition to teaching, the high conditions organized for those who study here, the opportunities created for students, the career opportunities of graduates, et.
Nurlane Abasli, a specialist in work with students of BEU-INHA DDP, said that the admission of students for the 2023/2024 academic year has already been started within the framework of the dual diploma program. Emphasizing that the online application process will continue until August 9, the expert discussed the planned admission quota for majors, admission conditions, application procedure, scores for majors, financial costs, etc. gave detailed information about it.
It was noted at the event that 400 people are expected to be admitted to the bachelor's program in Information technologies, Civil engineering, Electrical engineering and Electronics engineering majors during the contract period. For the 2023/2024 academic year, a total of 123 people are planned to be admitted, including 35 people in the Information Technology major, 25 in the Civil Engineering major, 28 in the Electrical Engineering major, and 35 in the Electronics Engineering major.
At the meeting, Subahan Abdullayev, a third-year student of the Electronics Engineering major of BEU-INHA DDP, and Mahmud Samadzade, a third-year student of the Information Technologies major, also spoke and shared their impressions about the program.