Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində Rəhbər Komitənin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycanda səfərdə olan İNHA Universitetinin nümayəndə heyəti, Rəhbər Komitə üzvləri, Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun nümayəndələri və BMU-İNHA İDP inzibatı heyətinin iştirakı ilə keçirilən iclasda bir sıra məsələlər, o cümlədən 2022-ci ilin maliyyə hesabatı, cari tədris ili üzrə payız semestrinin akademik nəticələri, 2023/2024-cü tədris ilinin tələbə qəbulu müzakirəyə çıxarılıb. Bununla yanaşı, 2023-cü təqvim ili üzrə planlaşdırılan fəaliyyət planı, İNHA Rəhbər Komitə üzvlərində dəyişiklik, növbəti il İNHA-da təhsil almaq üçün tələb olunan kriteriyalar, İDP-dən xaric olunma ilə bağlı yeni meyarlar və s. məsələlər də gündəliyə daxil edilib.
İclası giriş sözü ilə açan BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunan “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyəti, ötən dövrdə BMU-İNHA İDP-nin icrası üçün dövlət səviyyəsində verilən dəstəyi vurğulayıb. Rəhbər Komitənin Koreyanın İNHA Universitetində baş tutmuş iclasını xatırladan və orada müzakirə olunan məsələlərin nəticələrinə diqqət çəkən rektor, eyni zamanda proqram üzrə tədrisin keyfiyyət baxımından fərqləndiyini, tədris proqramı üçün ingilisdilli müəllimlər arasından ən yaxşılarının seçildiyini bildirib. Havar Məmmədov proqrama ilk qəbul olunan tələbələr arasından ikili diplom proqramının bütün tələb və şərtlərini ödəyənlərin seçilərək, təhsillərini artıq növbəti ildən Koreyanın İNHA Universitetində davam etdirəcəyini də söyləyib.
Sonra BMU-İNHA İDP-nin idarə edilməsi bölməsinin direktoru Humay Cəfərli gündəliyə daxil edilən istiqamətlər üzrə geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda İDP-nin icra vəziyyəti, o cümlədən proqrama qəbul aparılan İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə nəticələr bütün tədris illərini əhatə etməklə təhlil olunub, həmçinin proqramın icrası yönündə bir sıra yeni təkliflər səsləndirilib.
Təqdim olunan məlumatlarla bağlı elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini və direktor əvəzi Ceyhun Kərəmov, İNHA-nın tədris işləri üzrə prorektoru Keeyoung Choi, BMU-İNHA İDP üzrə layihə direktoru Yang Hyunjin, Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun rəhbəri Turan Topalova, İNHA-nın tədris işləri üzrə dekanı Jang-Cheon Cho, İNHA-nın Planlaşdırma və büdcə şöbəsinin dekanı Sunghyeon Baeck və digərləri öz fikirlərini bildiirblər.
İclasda Rəhbər Komitəyə yeni seçilən üzv - İNHA-nın “Qlobal Təhsil Layihəsi” qrupunun dekanı Kyungjin Min də iştirakçılara təqdim olunub.
Toplantıda gündəlikdə yer alan məsələlərlə bağlı aparılmış fikir mübadiləsi və hərtərəfli müzakirələrdən sonra müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Rəhbər Komitənin iclasları hər semestr bir dəfə olmaqla, ildə iki dəfə keçirilir və bundan öncəki iclas İNHA Universitetində baş tutmuşdu.

The next meeting of the Steering Committee has been held within the framework of the Dual Degree Program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea.
A number of issues, including the financial report of 2022, the academic results of the autumn semester for the current academic year, were discussed at the meeting with the participation of the delegation of Inha University, who are on a visit to Azerbaijan, members of the Steering Committee, representatives of the State Program Management Group and the administrative staff of BEU-INHA DDP. Student admission for the 2023/2024 academic year was discussed. Moreover, issues such as action plan for the 2023 calendar year, changes in the members of the Inha Steering Committee, the criteria required to study at the Inha next year, new criteria for exclusion from the IDP, and etc were also included in the agenda.
Opening the meeting, the Rector of BEU, Professor Havar Mammadov noted the importance of the "State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" approved by the relevant Order of President Ilham Aliyev, and the support given at the state level for the implementation of BEU-INHA DDP in the past period. Recalling the meeting of the Steering Committee held at Inha University of Korea and drawing attention to the results of the issues discussed there, the Rector also emphasized that the quality of teaching in the program differed, and the best English-speaking teachers were selected for the curriculum. Havar Mammadov added that among the first students admitted to the program, those who met all the requirements and conditions of the Dual Degree Program would continue their studies in Inha University from next year.
Later, Humay Jafarli, director of BEU-INHA DDP Management Department, gave a broad presentation on the directions included in the agenda. In the presentation, the state of implementation of the DDP, including the results on Information technologies, Civil engineering, Electrical engineering and Electronics engineering Deparments were analyzed covering all academic years, as well as a number of new proposals were voiced in the direction of the implementation of the program.
Nijat Mammadli, Advisor to the Minister of Science and Education, Jeyhun Karamov, Deputy Director and Acting Director of the State Agency on Vocational Education under the Ministry of Science and Education, Keeyoung Choi, Vice-Rector for Academic Affairs of Inha, Yang Hyunjin, Project Director of BEU-INHA DDP, Turan Topalova, Head of the State Program Management Group, Jang-Cheon Cho, Dean for Academic Affairs of Inha, Sungyeon Baeck, Dean of Planning and Budget Department of Inha, and others expressed their opinions.
At the meeting, Kyungjin Min, the newly elected member of the Steering Committee, the dean of the "Global Education Project" group of Inha, was introduced to the participants.
At the meeting, relevant decisions were made after the exchange of ideas and comprehensive discussions on the issues included in the agenda.
Of note, the meetings of the Steering Committee are held twice a year, once every semester, and the previous meeting was held at Inha University.