Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Koreya Respublikasının (Cənubi) İNHA Universitetinin Qlobal Təhsil Layihəsi Qrupunun nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə BMU ilə İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramının (İDP) icra vəziyyəti ilə bağlı aparılan monitorinqlərin ilkin nəticələri müzakirə olunub.
Öncə Layihə Qrupunun dekanı Min Kyung Jin 4-6 dekabr tarixlərini əhatə edən monitorinqin nəticələrinə həsr olunmuş hesabatla çıxış edib. Ümumilikdə ilkin nəticələrin və təəssüratların müsbət olduğunu vurğulayan Layihə Qrupunun rəhbəri 2022/2023-cü tədris ilində BMU-İNHA İDP-yə qəbul olunmuş tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə iki istiqamət (fizika və riyaziyyat fənləri) üzrə keçirilmiş imtahanlara toxunub. Min Kyung Jin universitetdə keyfiyyətli təhsilin təminatı üçün görülən işlərlə bağlı BMU rəhbərliyinə və müəllim kollektivinə minnətdarlığını bildirib.
Proqramın icrası üzrə rast gəlinən problemlərin diaqnostikasından söz açan qonaq müsahibədə iştirak edən tələbələrin dilə gətirdikləri məsələlər sırasında ilk yeri Koreya dilinin mənimsənilməsi ilə bağlı çətinliklərin tutduğunu söyləyib.
Qısa müddətdə məhsuldar çalışan monitorinq qrupunun nümayəndələrinə təşəkkürünü bildirən rektor Yaqub Piriyev BMU-İNHA İDP çərçivəsində Koreya dilinin tədrisinə daha çox vaxt ayrıldığını, bununla belə qeyd olunan problemin aktuallığını saxladığına diqqət çəkib. Əcnəbi dillərin tədrisinin aktual problemlərindən söz açan, həmçinin xarici dil təlimi ilə bağlı daha əlverişli tədris metodlarının araşdırılması və tətbiqi məsələlərini vurğulayan rektor səlis nitq qabiliyyətinin formalaşdırılması, dil baryerlərinin açılması istiqamətində tövsiyələrini verib. Eyni zamanda, Koreya dilinin asan mənimsənilməsində İNHA Universitetində hazırda təhsillərini davam etdirən BMU tələbələrinin koreyalı tələbələrlə inteqrasiyasının gücləndirilməsinin səmərəli ola biləcəyini deyib.
Yaqub Piriyev İDP tələbələrinin məzun olduqdan sonra Azərbaycanın inkişafına, həmçinin iki ölkə arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verəcəklərinə ümid etdiyini bildirib.

Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has met with representatives of the Global Education Project Group of INHA University of the Republic of Korea (South).
At the meeting, the preliminary results of the monitoring of the dual degree program (DDP) implemented between BEU and INHA University were discussed.
First, Min Kyung Jin, dean of the Project Group, delivered a report dedicated to the results of the monitoring that took place on December 4-6. Emphasizing that the initial results and impressions are generally positive, the head of the Project Group touched on the exams held in two areas (physics and mathematics subjects) for the purpose of evaluating the knowledge of students admitted to the BEU-INHA DDP in the 2022/2023 academic year. Min Kyung Jin expressed his gratitude to BEU administration and teaching staff for the work done to ensure quality education at the university.
Speaking about the diagnosis of the problems encountered during the implementation of the program, the guest said that among the issues raised by the students participating in the interview, the first place was the difficulties related to mastering the Korean language.
Rector Yagub Piriyev, who expressed his gratitude to the representatives of the monitoring group working productively in a short period of time, pointed out that more time was allocated to the teaching of the Korean language within the framework of the BEU-INHA DDP, however, the mentioned problem remains relevant. Talking about the current problems of teaching foreign languages, as well as emphasizing the issues of researching and applying more favorable teaching methods related to foreign language teaching, the rector gave his recommendations in the direction of forming fluency and opening language barriers. Moreover, he said that strengthening the integration of BEU students who are currently studying at INHA University with Korean students can be effective in the easy acquisition of the Korean language.
Yagub Piriyev expressed his hope that DDP students will contribute to the development of Azerbaijan and the strengthening of cooperation between the two countries after graduation.