Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının tələbələri Mədinə Nurizadə, Səbinə Əlizadə və “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının tələbələri Murad İbrahimov, Elton Sətiyev "Cloud and Edge Computing" (“Bulud və kənar hesablama”) tədqiqat proqramında iştirak edirlər.
Edge Hesablama və Arduino sistemlərini anlamaq, onlarla işləməyi öyrənmək məqsədilə həyata keçirilən proqram çərçivəsində tələbələr müxtəlif sensorları inteqrasiya etmək metodikasına yiyələnir, daha sonra Linux, GPIO proqramlaşdırılması və sensorlar vasitəsilə məlumat toplama sahələrini tədqiq edirlər.
Bundan əlavə, proqramda Cloud Computing-in əsaslarına toxunulur və cihazların, o cümlədən, Raspberry Pi-nin buluda qoşularaq məlumatların vizuallaşdırılması öyrədilir.
Tədqiqat prosesinin davamında tələbələr daha mürəkkəb mövzularda NVIDIA Jetson Xavier-dən istifadə edərək Edge-də AI modellərinin yerləşdirilməsini həyata keçirəcəklər.
Məlumat üçün bildirək ki, 3+1 modelinə əsaslanan İDP çərçivəsində informasiya texnologiyaları, inşaat, elektrik və elektronika mühəndislikləri ixtisasları üzrə 83 tələbə hazırda sonuncu kursu İNHA Universitetində təhsil alır. Tələbələrin yaşayış, təhsil, səfər və sığorta xərcləri "2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ödənilir.

Madina Nurizada, Sabina Alizadeh, students of the "Electronics Engineering" specialty, and Murad Ibrahimov, Elton Satiyev, the students of the "Information Technologies" specialty of the dual degree program (BEU-INHA DDP) conducted between Baku Engineering University and the Inha University of the Republic of Korea are participating in the research program "Cloud and Edge Computing" .
In the framework of the program, which is designed to understand and learn to work with Edge Computing and Arduino systems, students learn how to integrate various sensors, and then explore the areas of Linux, GPIO programming, and data collection through sensors.
Moreover, the program covers the basics of Cloud Computing and teaches data visualization by connecting devices, including Raspberry Pi, to the cloud.
As part of the research process, students will deploy AI models on Edge using NVIDIA Jetson Xavier on more complex topics.
For your information, 83 students majoring in information technology, construction, electrical and electronics engineering are currently studying their last year at Inha University within the DDP based on the 3+1 model. Students' living, education, travel and insurance expenses are paid within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".