“BMU-İNHA İDP-nin tələbələri olmaqla, sizin üzünüzə dünyanın qapıları açılacaq. Biz - ikili diplom proqramının professor-müəllim heyəti abituriyentləri Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisaslarının tələbəsi olmağa dəvət edirik”.
Bu fikirləri Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Koreya Respublikasının İNHA Universitetinin birgə icra etdiyi tam dövlət təqaüdlü, ikili diplom proqramının Elektrik və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə müəllimi Hamed Kagazçı bildirib.
H.Kagazçı qeyd edib ki, çox fərqli istiqamətlərdən ibarət olan Elektrik mühəndisliyi bu gün sənayedə tələb edilən əsas sahələrdən biridir: “Enerjinin ötürülməsi, paylanması, generatorlar, transformatorlar, həmçinin bu sistemin mühafizəsi - hamısı bu ixtisasa aiddir. İkili diplom proqramında yüksək səviyyəli və savadlı müəllimlər tərəfindən bütün bu fənlər tədris olunur”.
O əlavə edib ki, Elektronika sahəsi də günümüzdə ən çox tələbat duyulan sahələrdən biridir və bu ixtisasa elektrik dövrələrinin, elektron avadanlıqların quruluşu, dizaynı, təmiri və s. aiddir: “Bakı Mühəndislik Universitetində bu iki ixtisasa aid energetika, elektrotexnika, analoq elektronika, rəqəmsal elektronika laboratoriyaları yüksək səviyyədə avadanlıqlarla təchiz olunub. Bizim bu 2 ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrimiz 3 il müddətində bu laboratoriyalardan istifadə edərək, nəzəriyyədə öyrəndikləri mövzuları daha dərindən mənimsəyə biləcəklər”.
H.Kagazçı BMU-İNHA İDP tələbələrinin təhsillərini sonuncu kursda Cənubi Koreyada davam etdirməsinə də münasibət bildirib: “Tələbələrin 1 il müddətində Cənubi Koreyanın “LG” və “Samsung” kimi nəhəng şirkətləri ilə tanış olmaq füsrətləri olacaq və ola bilsin ki, savadlı tələbələrimiz elə bu şirkətlər tərəfindən işlə təmin olunsunlar”.
Qeyd edək ki, BMU ilə İNHA Universiteti arasında 2020-ci ildən həyata keçirilən birgə ikili diplom proqramı üzrə Elektrik mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları və İnşaat mühəndisliyi ixtisaslarında bakalavr hazırlığı yeni tədris ilində də davam etdirilir. 4 il müddətində ingilis dilində həyata keçiriləcək bakalavriat proqramına qeyd olunan ixtisaslar üzrə ümumilikdə 123 nəfərin (İnformasiya texnologiyaları-35 nəfər, İnşaat mühəndisliyi-25 nəfər, Elektrik mühəndisliyi-28 nəfər, Elektronika mühəndisliyi- 35 nəfər) qəbulu planlaşdırılır.

Hamed Kagazchi, a teacher of Electrical and Electronics Engineering Departments of the full state scholarship dual degree program jointly implemented by Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea noted, "Being students of BEU-INHA DDP, the doors of the world will open for you. We - the faculty and staff of the dual degree program invite applicants to become students of Electrical Engineering and Electronics Engineering Departments."
H.Kagazchi emphasized that electrical engineering, which consists of many different directions, is one of the main areas in demand in the industry today: He stated, "Energy transmission, distribution, generators, transformers, as well as protection of this system - all belong to this specialty. All these subjects are taught by high-level and educated teachers in the dual diploma program."
He added that the field of electronics is one of the most in-demand fields today, and this specialty includes construction, design, repair of electrical circuits, electronic equipment, etc. refers: "At Baku Engineering University, the energy, electrical engineering, analog electronics, and digital electronics laboratories of these two specialties are equipped with high-level equipment. Our students studying these 2 majors will be able to use these laboratories for 3 years and master the topics they learn in theory more deeply."
H.Kagazсрı also commented on BEU-INHA DDP students continuing their studies in South Korea in the last year: "Students will have the opportunity to get to know South Korea's giant companies such as LG and Samsung for 1 year, and perhaps our educated students will be provided with work by those companies."
Of note, under the joint dual degree program between BEU and Inha University, which has been implemented since 2020, bachelor's training in Electrical engineering, Electronics engineering, Information technologies and Civil engineering specialties continues in the new academic year. A total of 123 people (Information technologies-35 people, Civil engineering-25 people, Electrical engineering-28 people, Electronics engineering-35 people) are planned to be admitted to the undergraduate program in English for 4 years.