Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə icra olunan ikili diplom proqramı (İDP) ilə bağlı “Açıq qapı” günü keçirilib.
Proqramla əlaqədar məlumatlandırma tədbirləri çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə BMU-İNHA İDP-nin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, valideynlər, abituriyentlər iştirak ediblər.
Tədbirdə universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Manafəddin Namazov “Açıq qapı” gününün mahiyyəti haqda məlumat verərək, proqramın aktuallığı, məqsəd və hədəfələri, İDP-nin üstünlükləri, tələbələr üçün yaratdığı geniş imkanlardan söz açıb.
BMU-İNHA İDP-nin idarə edilməsi bölməsinin direktoru Humay Cəfərli proqramla bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda proqrama qəbul qaydaları, ixtisaslar üzrə ballar, maliyyə xərcləri və s. haqda məlumat verilib.
Bildirilib ki, 4 qəbul ilini əhatə edən bakalavr proqramına informasiya texnologiyaları, inşaat mühəndisliyi, elektrik mühəndisliyi və elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə ümumilikdə 400 nəfərin qəbul olunması nəzərdə tutulub. Artıq proqramın üçüncü ilinin icrasının davam etdiyini deyən H.Cəfərli hazırda 270-dən çox tələbənin qəbul imtahanlarında yüksək nəticələr göstərərək, qeyd olunan ixtisaslar üzrə İDP-də təhsil aldığını deyib.
BMU-İNHA İDP üzrə layihə direktoru Yang Hyunjin də çıxışında proqramın qəbul şərtlərinə diqqət çəkərək bildirib ki, 3+1 modeli əsasında qurulan proqrama əsasən, tələbələr 3 akademik ili BMU-da, 1 akademik ili - sonuncu kursu isə İNHA Universitetində təhsil almalıdırlar. O, bu il proqramın III kurslarının BMU-da tədrisi uğurla başa vuraraq, İNHA universitetində təhsillərini davam etdirmək üçün yola düşəcəklərini vurğulayıb. Koreyada təhsil, iş və yaşayış imkanları haqda da tədbir iştirakçılarını ətraflı məlumatlandıran Y.Hyunjin proqramla maraqlanan şəxslərə dil biliklərinin təkmilləşdirilməsini tövsiyə edib.
Görüşdə BMU-İNHA İDP-nin tədrisi ilə məşğul olan müəllimlər adından Hamed Kağazçı, BMU İNHA İDP-nin idarəedilməsi bölməsinin əməkdaşı Nurlanə Abbaslı, həmçinin İDP-nin II kurs tələbələri Murad İbrahimov və Amani Sultanov da çıxış edərək, fikirlərini bildiriblər.

An "Open Door" day has been held regarding the Dual Degree Program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea at the undergraduate level in the direction of engineering specialties.
Along with the teacher-student staff of BEU-INHA DDP, parents and applicants took part in the event organized as part of informational events related to the program.
At the event, giving information about the "Open Door" day, the university's Vice-Rector for international relations Manafaddin Namazov spoke about the relevance of the program, its goals and objectives, the advantages of DDP, and the wide opportunities created for students.
Humay Jafarli, director of BEU-INHA DDP management department, made a broad presentation about the program. The presentation informated about the rules of admission to the program, scores for majors, financial costs, etc.
It was emphasized that a total of 400 people are expected to be admitted to the bachelor's program, which covers 4 admission years, majoring in information technology, civil engineering, electrical engineering and electronics engineering. Noting that the implementation of the third year of the program is already underway, H. Jafarli added that more than 270 students are currently studying at the DDP in the mentioned specialties, showing high results in the entrance exams.
BMU-INHA DDP project director Yang Hyunjin drew attention to the admission conditions of the program in his speech and said that according to the program based on the 3+1 model, students should study for 3 academic years at BEU, and 1 academic year - the last year at Inha University. He stated that this year, the III courses of the program will successfully complete their studies at BEU and will leave to continue their studies at Inha University. Informing the event participants in detail about education, work and living opportunities in Korea,Y.Hyunjin advised those interested in the program to improve their language skills.
At the meeting, Hamed Kagazçı, employee of BEU -INHA DDP management department Nurlane Abbasli, second-year students of DDP Murad Ibrahimov and Amani Sultanov spoke on behalf of the teachers engaged in teaching BEU-INHA DDP and expressed their opinions.