BMU-İNHA İDP haqqında Gəncə və Mingəçevir şəhərlərində şagirdlərlə maarifləndirici görüş
Gəncə və Mingəçevir şəhərlərində Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramı (İDP) ilə bağlı şagirdlərlə maarifləndirici görüş təşkil olunub.
Gəncə şəhərində Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin təşkilatçılığı ilə 28 nömrəli məktəbdə keçirilən görüşdə I ixtisas qrupuna sənəd verən 170-ə yaxın abituriyent, Mingəçevir şəhərində 16 nömrəli məktəbdə baş tutan görüşdə isə 100-ə yaxın şagird iştirak edib.
Görüşlər zamanı BMU-İNHA İDP-nin proqram katibi Nurlan Astanov “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində icra olunan BMU-İNHA İDP haqqında abituriyentlərə məlumat verib, proqramın tələbələr üçün yaratdığı geniş imkanlardan bəhs edib. Proqramın tam olaraq dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsini diqqətə çatdıran N.Astanov 3+1 modelinə əsaslanan proqramda tələbələrin 3 akademik ili BMU-da, 1 akademik ili isə Koreya Respublikasının İNHA Universitetində təhsil alacağı vurğulayıb.
BMU-İNHA İDP-nin tələbələrlə iş üzrə mütəxəssisi Nurlanə Abaslı proqrama qəbul qaydaları, ixtisaslar üzrə keçid balları, daxili imtahan şərtləri, müraciət forması haqqında şagirdləri məlumatlandırıb. Proqrama qəbul tarixlərini nəzərə çatdıran N.Abaslı müraciət zamanı lazım olan sənədlər barədə ətraflı çıxış edib.
BMU-İNHA İDP-nin layihə rəhbəri Hyunjin Yang İNHA Universiteti barədə danışaraq ali təhsil ocağının Koreya Respublikasında mühəndislik sahəsində lider ali təhsil ocaqlarından biri olduğunu deyib. Layihə direktoru daha sonra dünyaca məşhur şirkətlərin Koreya Respublikasında yerləşdiyi, həmçinin proqramın tələbələr üçün yaratdığı digər üstünlüklər barədə ətraflı çıxış edib.  Diqqətə çatdırılıb ki, tələbələr hər iki universitet tərəfindən  sinxronlaşdırılan tədris planı əsasında təhsil alacaq, sonda iki diplom əldə edəcəklər. Tələbələrin Koreya Respublikasında  3 həftəlik yay məktəbində iştirakından, eləcə də magistratura və doktorantura təhsillərini orada təqaüdlə davam etdirmək imkanlarından da ətraflı danışılıb.
Görüşlərdə abituriyentlərə ikili diplom proqram barədə məlumatları özündə əks etdirən bukletlər paylanılıb  və İNHA Universitetinin tanıtım videoçarxı nümayiş olunub.
Sonda abituriyentləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd olunub ki, BMU-İNHA İDP-yə dair onlayn qeydiyyat prosesi davam edir. Qeydiyyat prosesi üçün son tarix 9 avqust 2023-cü il saat 23:55 müəyyən edilib. Sənədlər göstərilən tarixədək onlayn anket formasında təqdim edilməlidir. BMU-İNHA İDP-yə qəbul üçün daxili imtahan avqustun 12-də keçiriləcək. İmtahan nəticələri isə avqustun 17-də açıqlanacaq.
İngilis dilində 4 il müddətində həyata keçiriləcək bakalavriat proqramına İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə 35, İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə 25, Elektrik mühəndisliyi ixtisası üzrə 28 və Elektronika mühəndisliyi ixtisası üzrə 35 nəfər olmaqla, ümumilikdə 123 nəfərin qəbulu nəzərdə tutulur (proqramla bağlı ətraflı məlumatı elandan əldə etmək mümkündür).

Educational meeting with students in Ganja and Mingachevir about BEU-INHA DDP
In the cities of Ganja and Mingachevir, an educational meeting has been organized with students regarding the international double diploma program (IDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea.
About 170 entrants who applied for the 1st specialty group took part in the meeting organized by the Ganja-Dashkasan Regional Education Department at school No. 28 in Ganja, and about 100 students took part in the meeting held at school No. 16 in Mingachevir.
During the meetings, the program secretary of the BEU-INHA DDP Nurlan Astanov informed the applicants about the BEU-INHA DDP implemented within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of Higher Education Institutions in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" and about the wide opportunities created by the program for students. mentioned. Noting that the program is fully financed by the state, N.Astanov emphasized that in the program based on the 3+1 model, students will study for 3 academic years at BMU, and 1 academic year at INHA University of the Republic of Korea.
Nurlane Abaslı, a specialist in work with students of BEU-INHA DDP, informed the students about the rules of admission to the program, passing scores for majors, internal exam conditions, and the application form. Mentioning the dates of admission to the program, N. Abaslı spoke in detail about the documents needed during the application.
BEU-INHA DDP project director Hyunjin Yang spoke about Inha University and noted that the higher education institution was one of the leading higher education institutions in the field of engineering in the Republic of Korea. Later, the project director gave a detailed speech about the presence of world-famous companies in the Republic of Korea, as well as other advantages of the program for students. It was pointed out that the students will study on the basis of the curriculum synchronized by both universities, and at the end they will receive two diplomas. The students' participation in the 3-week summer school in the Republic of Korea, as well as the opportunities to continue their master's and doctoral studies there with a scholarship, were discussed in detail.
At the meetings, booklets containing information about the dual diploma program were distributed to the applicants and a promotional video of INHA University was shown.
At the end, the questions of the applicants were answered.
It was noted that the online registration process for BMU-INHA IDP is ongoing. The last date for the registration process is August 9, 2023 at 11:55 PM. Documents must be submitted in the form of an online questionnaire by the specified date. The internal exam for admission to BMU-İNHA IDP will be held on August 12. Exam results will be announced on August 17.
A total of 123 people are expected to be admitted to the 4-year undergraduate program in English, including 35 people majoring in Information Technology, 25 majoring in Civil Engineering, 28 majoring in Electrical Engineering and 35 majoring in Electronics Engineering (more information about the program can be found in the announcement).