BMU ilə İqlim Böhranına Cavab Layihə Qrupu arasında saziş imzalanıb
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə İqlim Böhranına Cavab Layihə Qrupu arasında saziş  imzalanıb.
Qlobal iqlim böhranına cavab vermək üçün tərəfdaşlığın yaradılması” haqqında sənədi BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev və İqlim Böhranına Cavab Layihə Qrupunun rəhbəri, Koreya Respublikasının İNHA Universitetinin professoru Jungho Kim imzalayıb.
Tədbirdə BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev Cənubi Koreya və Azərbaycan arasında münasibətlərin tarixinə toxunub, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, son illərdə əməkdaşlıq xüsusilə təhsil sahəsində də möhkəmləndirilib. Rektor buna misal kimi BMU ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramını göstərib və proqramın yüksəkixtisaslı mühəndis kadrların hazırlığına mühüm töhfələr verdiyini fikirlərinə əlavə edib.
Rektor gələn ay BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasının (COP29) Bakıda keçiriləcəyini önə çəkib, ölkəmizin qlobal iqlim dəyişikliyi istiqamətində səmərəli fəaliyyətlərini diqqətə çatdırıb, eyni zamanda bu baxımdan “Qlobal iqlim böhranına cavab vermək üçün tərəfdaşlığın yaradılması” haqqında sazişin  əhəmiyyətini qeyd edib.
Öz növbəsində Qrupun rəhbəri Jungho Kim ölkəsinin, habelə təmsil etdiyi universitetin Azərbaycanla sıx əlaqələrinin məmnunluq doğurduğunu dilə gətirib. Qonaq saziş çərçivəsində qlobal iqlim dəyişikliyi istiqamətində atılacaq birgə addımlar, həyata keçiriləcək layihələr barədə geniş bəhs edib, habelə bu layihənin Azərbaycanla yanaşı, 10-a yaxın ölkədə icra olunduğunu deyib. Məlumat verilib ki, saziş çərçivəsində BMU ilə bərabər bir sıra universitetlərdən seçilmiş tələbələr iqlim dəyişmələri ilə bağlı mövzularda kurslara cəlb olunacaqlar. Bununla yanaşı, müvafiq sayda tələbələrin Koreyaya səfəri də təşkil ediləcək.
Bundan başqa, iqlim böhranı ilə bağlı təşviqatı gücləndirmək üçün birgə təhsil proqramlarının hazırlanması, təlimlərin təşkili də nəzərdə tutulur.
Görüş gələcək əməkdaşlığın konkret istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsinin aparılması ilə başa çatıb.

An agreement has been signed between Baku Engineering University (BEU) and the Climate Change Response Program.
The document on "Establishing a partnership to respond to the global climate crisis" was signed by Yagub Piriyev, rector of BEU, and Jungho Kim, head of the Climate Change Response Program, professor of Inha University of the Republic of Korea.
Touching upon the history of relations between South Korea and Azerbaijan, Rector of BEU Yagub Piriyev emphasized that the relations established by the Great Leader Heydar Aliyev are being successfully continued in all fields. He noted that in recent years, cooperation has been strengthened, especially in the field of education. The rector pointed to the dual diploma program between BEU and Inha University of the Republic of Korea as an example, adding that the program makes important contributions to the training of highly qualified engineering personnel.
The Rector pointed out that next month the session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Baku, drawing attention to the effective activities of our country in the direction of global climate change. Moreover, Y.Piriyev mentioned the importance of the agreement on "Establishing a partnership to respond to the global climate crisis" in this regard.
The head of the Group Jungho Kim expressed his satisfaction with the close relations of his country and the university he represented with Azerbaijan. The guest talked extensively about the joint steps to be taken in the direction of global climate change within the framework of the agreement, the projects to be implemented, noting that this project is implemented in about 10 countries in addition to Azerbaijan. It was reported that within the framework of the agreement, students selected from a number of universities along with BEU will be involved in courses on topics related to climate change. Furthermore, a corresponding number of students will visit Korea.
In addition, both universities plan to develop joint educational programs and organize trainings to strengthen the climate crisis campaign.