BMU-da “Yay məktəbi”ndə tədris aparan koreyalı müəllimlərlə görüş olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru Yaqub Piriyev Koreyanın İNHA Universiteti ilə birgə icra olunan ikili diplom  proqramı (BMU-İNHA İDP) çərçivəsində tələbələr üçün “Yay məktəbi”ndə tədrisə cəlb edilən koreyalı müəllimlərlə görüşüb.
Rektor qonaqları salamlayaraq Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq olunan “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətini, bu proqramın tərkib hissəsi olan BMU-İNHA İDP-nin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, ötən il proqramdan 61 tələbə məzun olub, bu il isə proqramı 82 tələbə başa vurub və onlar üçün iyulun 17-də “Məzun günü” keçiriləcək. Yaqub Piriyev proqramın tələbələrə gərəkli bilik və bacarıqlar qazandırdığını deyərək, İNHA Universitetinin rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə təşəkkürünü bildirib. BMU və İNHA arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini önə çəkən rektor ötən il bu məqsədlə imzalanan Niyyət Məktubuna toxunub. Sənədin yüksək akademik göstəricilərə malik proqram məzunlarının 10%-nə İNHA Universitetinin magistr proqramlarına qəbul olunduqları təqdirdə tam təqaüd ayrılmasını nəzərdə tutduğunu xatırladan Yaqub Piriyev  artıq məzunlardan təqaüd qazananlar olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ənənəvi “Yay məktəbi”nin təhsilalanların savad və təcrübələrinin artırılmasında müsbət rol oynadığını söyləyən rektor tədris prosesinin  davamında müəllim və tələbələrə uğurlar arzulayıb.
Görüşdə çıxış edən İNHA Universitetinin müəllimləri “Yay məktəbi” üçün yaradılan əlverişli şəraitə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, 15 nəfərlik professor-müəllim heyəti artıq müxtəlif fənnlər üzrə tədrisə başlayıb və nəzəri, təcrübi biliklərin artırılmasına xidmət edən bu dərslərə tələbələr tərəfindən böyük maraq göstərilir. Azərbaycanlı tələbələrə bilik öyrətməkdən məmnunluqlarını dilə gətirən İNHA müəllimləri ölkəmiz haqqında xoş təəssüratlarını da bölüşüblər.
Görüş İNHA Universitetinin professor-müəllim heyətinə hədiyyələrin təqdim olunması və xatirə fotolarının çəkdirilməsi ilə başa çatıb.

Rector of Baku Engineering University Yagub Piriyev has met with Korean teachers involved in teaching at the “Summer School” for students within the framework of the dual diploma program (BEU-INHA DDP) implemented jointly with INHA University of Korea.
Welcoming the guests, the rector emphasized the importance of the “State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023”, approved by the relevant decree of President Ilham Aliyev, and the BMU-INHA DDP, which is an integral part of this program, serves to train highly qualified personnel. It was noted that last year 61 students graduated from the program, and this year 82 students completed the program, and a “Graduation Day” will be held for them on July 17. Yagub Piriyev expressed his gratitude to the management and teaching staff of INHA University, noting that the program provided the students with the necessary knowledge and skills. Highlighting the importance of strengthening cooperation between BEU and INHA, the rector touched upon the Letter of Intent signed for this purpose last year. Recalling that the document envisages full scholarships for 10% of graduates of the program with high academic performance if they are admitted to INHA University's master's programs, Yagub Piriyev drew attention to the fact that there are already some graduates who have received scholarships.
Emphasizing that the traditional “Summer School” played a positive role in increasing the literacy and experience of students, the rector wished success to teachers and students in the continuation of the educational process.
Speaking at the meeting, INHA University teachers expressed their gratitude for the favorable conditions created for the “Summer School”. It was noted in the speeches that the 15-member faculty has already started teaching in various subjects and that students are showing great interest in these lessons, which serve to increase theoretical and practical knowledge. INHA teachers, who expressed their satisfaction with teaching Azerbaijani students, also shared their pleasant impressions about our country.
The meeting ended with the presentation of gifts to the INHA University faculty and taking commemorative photos.