Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov Cənubi Koreyanın İNHA Universitetinə yeni təyin olunmuş rektor Cho Myeong Voo ilə görüşüb.
Qonağı yeni təyinatı münasibətilə təbrik edən rektor Havar Məmmədov iki ölkənin Prezidentlərinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan və Koreya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafının məmnunluq doğurduğunu, fəal əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində müxtəlif istiqamətlərlə yanaşı, təhsil sahəsinin də xüsusi payının olduğunu vurğulayıb.
Bu görüşün ali təhsil ocaqları arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edən rektor Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində icra olunan ikili diplom proqramına toxunub. BMU ilə İNHA arasında 2020-ci ildən bakalavriat səviyyəsi üzrə birgə uğurla reallaşdırılan ikili diplom proqramının müsbət nəticələrindən söz açan Havar Məmmədov cari tədris ili üzrə statistik məlumatları da diqqətə çatdırıb. İkili diplom prqoramına qəbul olanların 85.3 %-ini yüksək nəticə göstərmiş abituriyentlərin təşkil etdiyini bildirən rektor 49 nəfərin 600-dən çox, 50 nəfərin isə 500-600 arası bal topladığını deyib.
Gənc ali təhsil ocağı olan BMU haqqında qonağa ətraflı məlumat verən Havar Məmmədov İNHA Universiteti ilə gələcəkdə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsi üçün mümkün imkanları vurğulayıb.
Öz növbəsində Cho Myeong Voo səmimi görüşə və təbriklərə görə minnətdarlığını dilə gətirib. Koreyalı rektor ikili diplom proqramına istedadlı və bilikli tələbələrin seçimini yüksək qiymətləndirib, həmçinin tələbə və müəllimlər üçün “Yay məktəbi”nin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə BMU rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Proqramın icrasının uğurlu nəticələrindən məmnun olduğunu deyən İNHA Universitetinin rektoru azərbaycanlı həmkarını Koreyaya dəvət edib.
Görüşdə proqram çərçivəsində Koreya Respublikasında İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə ilk təlimin uğurla təşkili və növbəti il digər üç ixtisas (İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi) üzrə 30 nəfərlik təlimin planlaşdırılması, Koreyadan gələn professorların 3 həftəlik tədrisi, eyni zamanda Koreyada keçirilən “Yay məktəbi”, gələn il tələbələr üçün ilk dəfə İNHA Universitetində birillik tədrisə hazırlıqlar və s. barədə danışılıb. Bunlarla yanaşı, universitetlər arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin gücləndirilməsi və əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, bu istiqamətdə atılan birgə addımlara, səylərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

BEU holds meeting with newly appointed Rector of Inha University
Rector of Baku Engineering University (BEU), professor Havar Mammadov has met with the newly appointed rector of Inha University of South Korea Cho Myeong Woo.
Congratulating the guest on his new appointment, Rector Havar Mammadov emphasized that the development of bilateral relations between Azerbaijan and Korea under the leadership of the Presidents of the two countries was a source of satisfaction, and the field of education had a special share in the strengthening of active cooperation along with various directions.
Expressing his confidence that this meeting would contribute to the development of relations between higher education institutions, the Rector touched upon the dual degree program implemented within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023", approved by the relevant Order of President Ilham Aliyev. Speaking about the positive results of the dual degree program successfully implemented jointly between BEU and Inha at the bachelor's degree since 2020, Havar Mammadov also drew attention to the statistics for the current academic year. Stating that 85.3% of those admitted to the dual degree program were applicants with high results, the Rector noted that 49 people scored more than 600 points, and 50 scored between 500-600 points.
Havar Mammadov gave detailed information to the guest about BEU, pointing out the possible opportunities for further deepening of cooperation with Inha University in the future.
Cho Myeong Woo expressed his gratitude for the sincere meeting and congratulations. The Rector highly appreciated the choice of talented and knowledgeable students for the dual degree program, as well as thanked BEU administration for their support in organizing the "Summer School" for students and teachers. Expressing his satisfaction with the successful results of the implementation of the program, the Rector of Inha University invited his Azerbaijani colleague to Korea.
During the meeting, as part of the program, the successful organization of the first training in the field of Information technologies in the Republic of Korea and the planning of training for 30 people in the next year in three other specialties (Civil engineering, Electrical engineering, Electronics engineering), 3 weeks of teaching by professors from Korea, as well as the "Summer school" held in Korea , preparations for one-year studies at Inha University for the first time next year, and etc. were discussed.  Furthermore, ideas were exchanged on the strengthening of cooperation relations between universities and further expansion of relations, joint steps and efforts taken in this direction.