BMU-da Koreya dili bacarıqlarının qiymətləndirilməsi üzrə 81-ci TOPIK imtahanı keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Koreya dili bacarıqlarının qiymətləndirilməsi üzrə ümumrespublika 81-ci TOPIK (Test of Proficiency in Korean) imtahanı keçirilib. İmtahan Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi və BMU-İNHA ikili diplom proqramının təşəbbüsü ilə baş tutub.
İmtahanın BMU-da keçirilməsinin səbəbi ikili diplom proqramı üzrə 2020 və 2021-ci illərdə 2 qəbulun aparılması (ümumi 161 nəfər), həmçinin  TOPIK imtahanında iştirakçılarının yarıdan çoxunun İDP tələbələri təşkil etməsi olub.
TOPIK I və TOPIK II olaraq iki yerə bölünən imtahana ümumrespublika üzrə ümumilikdə 291 nəfər tələbə qatılıb ki, onların 138 nəfərini BMU-İNHA İDP tələbələri təşkil edib.
İmtahanının nəticələri isə Koreyanın Beynəlxalq Təhsil üzrə İnstitutu tərəfindən mayın 20-də elan ediləcək.
Xatırlatmaq yerinə düşər ki, hər il Koreya Beynəlxalq Təhsil İnstitutu tərəfindən Koreya dili bacarıqlarının qiymətləndirilməsi üçün Koreya ilə paralel olaraq dünyanın müxtəlif ölkələrində TOPIK imtahanı keçirilir.
“2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində BMU ilə Cənubi Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının əsas şərti tələbələrin Koreya dilini öyrənməsi və TOPIK imtahanından keçməsidir. Proqram çərçivəsində tələbələr IV kursda təhsillərini İNHA Universitetində davam etdirmək üçün proqramın şərti olan Koreya dili üzrə tələb edilən dil səviyyəsini götürməlidirlər. Bu səbəbdən tələbələr ilk semestrdən Koreyada təhsil almış peşəkar müəllimlər tərəfindən dil bacarıqlarına yiyələnir. Eyni zamanda, TOPIK imtahanına hazırlıq məqsədilə tədbirlər həyata keçirilir.

The 81st TOPIK (Test of Proficiency in Korean) has been held at Baku Engineering University (BEU). The test was initiated by the Embassy of the Republic of Korea to Azerbaijan and the BEU-INHA Dual Degree Program.
The reason why the test was held at BEU was the facts that 2 admissions were conducted to Dual Degree Program in 2020 and 2021, as well as more than half of TOPIK test takers were DDP students.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean) I & II was attended by a total of 291 students across the country, 138 of whom were BEU-INHA DDP students.
The results of the exam will be announced by the National Institute for International Education (NIIED) on May 20.
Of note, every year National Institute for International Education (NIIED) conducts TOPIK tests in domestic and overseas locations to assess Korean language skills.
It should be noted that students involved in the Dual Degree Program implemented between BEU and INHA University of the Republic of Korea within the "State Program on Increasing the International Competitiveness of Higher Education in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" were mainly required to learn Korean and pass TOPIK test. As part of the program, fourth-year students must take the required language level in Korean in order to continue their education at INHA University. Therefore, from the first semester, students acquire language skills with professional teachers qualified in Korea. Furthermore, measures are being taken to prepare for the TOPIK test.