Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreyanın İNHA Universiteti arasında birgə gerçəkləşdirilən ikili diplom proqramının (İDP) icra vəziyyəti ilə bağlı cari ilin 5-7 dekabr tarixlərində keçirilmiş monitorinqin ilkin nəticələri müzakirə olunub.
Tədbirdə BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üzrə aparılan davamlı işlər, o cümlədən yeni ixtisasların tədrisi, ingilis dilində tədris sisteminin təşkili, tədris prosesinin ən müasir avadanlıqların təchizi yolu ilə biliklərin daha da zənginləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi, tədris bazasının formalaşdırılması və s. barədə məlumat verib. Bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə 2020/2021-ci tədris ilindən İNHA ilə birgə icra olunan İDP-nin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan rektor belə bir mühüm proqramın gənc universitet kimi BMU-ya həvalə olunmasını böyük etimadın göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Rektor çıxışında son 3 ildə İDP-nin icrası istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli işlərə toxunaraq, proqrama qəbulla bağlı müvafiq statistik rəqəmləri diqqətə çatdırıb və göstəricilərin daha da yaxşılaşdığını bildirib.
Sonra Monitorinq komitəsinin sədri, İNHA Universitetinin Elektrik mühəndisliyi fakültəsinin professoru Paik Kyun Shin monitorinqin icra vəziyyəti və məzmunu ilə bağlı rektoru tanış edib. Monitorinq müddətində tələbələrin biliyinin ekvivalentlik qiymətləndirilməsi məqsədilə keçirilən imtahan, proqramın iştirakçıları olan professor-müəllim heyəti və tələbələrlə müsahibələrin təşkilindən söz açan qonaq İDP-nin icrası üzrə ümumi qənaətin nikbin olduğunu deyib, xüsusən tələbələrin proqramın gedişatından, eləcə də Koreyada “Yay məktəbi”nin təşkilindən razı olduqlarını qeyd edib.
İNHA Universitetinin Qlobal Təhsil Layihəsi Qrupunun nümayəndəsi, professor Seungvoo Han monitorinqin ilkin nəticələrinin ətraflı analiz və təhlilləri aparıldıqdan sonra Koreyada hesabat hazırlanacağını və bu sənədin BMU rəhbərliyinə də təqdim olunacağını bildirib.
Tərəflər proqram ilə əlaqədar bir çox məsələləri, o cümlədən Koreya dilinin tədrisi üzrə qrup sayının artırılması, tələbələrin Koreyaya səfərinin təşkili, BMU-da koreyalı mütəxəssilər tərəfindən tədrisin artırılması və s. bu kimi istiqamətləri ətraflı müzakirə ediblər.
Qeyd edək ki, monitorinq İNHA Universitetinin Qlobal Təhsil Layihəsi Qrupunun nümayəndələri tərəfindən İDP üzrə təhsilin cari şərtlərinin yoxlanılması, rast gəlinən problemlərin diaqnostikası, proqramın təkmilləşdirilməsi üçün ideyalar layihəsinin hazırlanması, bununla da təhsilin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə nail olmaq məqsədilə həyata keçirilib.

The preliminary results of the monitoring conducted on December 5-7 of the current year regarding the implementation status of the Dual Degree Program (DDP) implemented jointly between Baku Engineering University (BEU) and Inha University have been discussed.
At the event, the Rector of BEU, Professor Havar Mammadov informed about the ongoing work on improving the quality of education, including the teaching of new specialties, the organization of the teaching system in English, the further enrichment and strengthening of knowledge through the provision of the most modern equipment for the teaching process, the formation of the teaching base. Emphasizing the importance of the DDP implemented jointly with Inha from the 2020/2021 academic year for engineering majors at the undergraduate level, the Rector assessed entrusting such an important program to BEU as an indicator of great trust.
Touching upon the multifaceted works carried out in the direction of the implementation of the DDP in the last 3 years, the Rector drew attention to the relevant statistical figures regarding the admission to the program and added that the indicators improved even more.
Later, the chairman of the monitoring committee, professor of the Faculty of Electrical Engineering of Inha University Paik Kyun Shin introduced the Rector about the status and content of the monitoring. Noting the exam conducted for the purpose of evaluating the equivalence of students' knowledge during the monitoring period, the organization of interviews with academic staff and students, participants of the program, the guest mentioned that the general opinion on the implementation of the DDP was optimistic, and in particular, the students were satisfied with the progress of the program, as well as the organization of the "Summer School" in Korea.
Professor Seungwoo Han, representative of the Global Education Project Group of Inha University, pointed out that after detailed analysis and analysis of the preliminary results of the monitoring, a report would be prepared in Korea and this document would be presented to the administration of BEU.
The parties discussed many issues related to the program, including increasing the number of Korean language teaching groups, organizing students' visits to Korea, increasing teaching by Korean experts at BEU, and etc.
Of note, the monitoring was carried out by the representatives of the Global Education Project Group of Inha University in order to check the current conditions of DDP education, diagnose the encountered problems, prepare a project of ideas for improving the program, thereby achieving further improvement of the quality of education.