BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov iclas iştirakçılarını qarşıdan gələn Ramazan bayramı münasibətilə təbrik edib, ali təhsil ocağının kollektivinə ən xoş arzularını çatdırıb.
Cari ilin ilk rübünün arxada qaldığını, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin bütün sahələrdə dinamik inkişaf etdiyini vurğulayan rektor təhsil sistemində də islahatların davam etdirildiyini, mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu bildirib.
BMU-nun uğurlarından, tələbələrin respublika səviyyəli müxtəlif yarışlarda əldə etdiyi yüksək göstəricilərdən, eyni zamanda qarşıda duran əsas vəzifələrdən danışan Havar Məmmədov bugünkü iclasda təlim-tərbiyə işinin vəziyyətinin, 2021/2022-ci tədris ilinin yaz imtahan sessiyasına hazırlığın, artıq iki ildir icra olunan BMU-İNHA ikili diplom proqramı üzrə nəticələrin müzakirə olunacağını bildirib.
Sonra Tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadənin “BMU-da təlim-tərbiyə işinin vəziyyəti. Tələbə gənclər təşkilatları ilə aparılan işlərin təkmilləşdirilməsi”, Tədris işləri üzrə prorektor Həmzağa Orucovun “Yaz semestri imtahan sessiyasına hazırlıq və onun mütəşəkkil keçirilməsi üçün tədbirlər”, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Manafəddin Namazovun “İkili diplom proqramları üzrə tədrisin mövcud vəziyyəti və qış imtahan sessiyasının nəticələri” mövzularında hesabatları dinlənilib.
Hesabatlarda tələbələrin maarifləndirilməsi, kreativ və intellektual bacarıqlarının artırılmasından, onların dövlətçilik ideyalarına sadiqlik, hərbi-vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasından, həmçinin respublikamızın ictimai-siyasi və sosial-mədəni həyatı ilə bağlı müxtəlif istiqamətlərdə həyata keçirilən tədbirlərdən, tələbə gənclər təşkilatlarının, tələbə klublarının fəaliyyətindən, yaz imtahan sessiyasında qarşıda duran vəzifələrdən, gözlənilən mümkün problemlərdən və onların həlli yollarından, ikili diplom proqramının icra vəziyyətindən və s. ətraflı bəhs olunub.
Daha sonra iclasda Elmi Şura üzvlərinin, tədrislə bağlı müvafiq struktur rəhbərlərinin hesabatlarla, həmçinin gündəlikdə duran müxtəlif məsələlərlə bağlı fikirləri dinlənilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

The next meeting of Scientific Council has been held at Baku Engineering University (BEU).
Rector of BEU, Professor Havar Mammadov congratulated the participants on the upcoming Ramadan holiday and conveyed his best wishes to the University staff.
Emphasizing that the first quarter of this year was behind, and the country was developing dynamically in all areas under the leadership of President Ilham Aliyev, the Rector underlined that reforms were being continued in the education system and significant achievements had been made.
By speaking about the successes of BEU, the high results achieved by students in various competitions at the national level, as well as about the main tasks ahead, Havar Mammadov added that the state of educational work, preparations for the spring examination session of the 2021/2022 academic year, results in BEU-INHA Dual Degree Program, implemented for two years, would be discusses at the meeting.
Later, reports entitled “State of educational work at BEU. Improving the work with Student Youth Organizations,” by Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada, “Preparations for the spring examination session and measures for its organization,” by Vice-Rector for Academic Affairs Hamzagha Orujov, and “Current state of education in dual degree programs and the results of the winter examination session” by Vice-Rector for International Relations Manafaddin Namazov were listened to.
The reports focus on enlightening students, increasing their creative and intellectual skills, educating them in the spirit of loyalty to the ideas of statehood, military and patriotism, as well as on the measures taken in various directions related to the sociopolitical and sociocultural life of our country, the activities of student youth organizations, student clubs, the tasks ahead in the spring exam session, possible problems and solutions, the implementation of the dual degree program.
Afterwards, the opinions of the members of the Scientific Council, heads of respective structures on the reports, as well as on various issues on the agenda were heard at the meeting, and relevant decisions were made.