Bakı Mühəndislik Universitetində Himayəçilər Şurasının iclası keçirilib
Şuranın sədri, təhsil nazirinin müavini İdris İsayev təhsilin daha da inkişafının ölkəmizin rəhbərliyi tərəfindən daim diqqətdə saxlanıldığını, bu sahənin bütün pillələrinə, o cümlədən ali təhsil sisteminə dövlət səviyyəsində hərtərəfli qayğı göstərildiyini və dəstək verildiyini bildirib. Bu istiqamətdə dövlət siyasətinin əsas prinsiplərini müəyyənləşdirən amillərdən danışan nazir müavini ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi, təhsilalanların və təhsilverənlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi ilə bağlı görülən tədbirləri nəzərə çatdırıb. İdris İsayev ali təhsil sisteminin dünya təhsil sisteminə inteqrasiyası baxımından Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı sənədləri, bu sırada “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Çıxışında hesabat dövründə BMU-nun strateji inkişaf proqramına uyğun fəaliyyətinə toxunan Şura sədri, həmçinin qarşıda duran əsas vəzifələrə diqqət çəkib. Nazir müavini müasir əmək bazarının tələbləri əsasında yeni ixtisasların yaranması, təhsil yükünün düzgün müəyyənləşdirilməsi, məzunların məşğulluğunun daha effektiv şəkildə təmin olunması, ali təhsildə keyfiyyətin artırılması, onun əhatəliliyinin genişləndirilməsi və  nəticəyönümlü işin ortaya qoyulması kimi önəmli məsələlərlə  bağlı öz fikirlərini bildirib.
Sonra BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin 2021-ci il üzrə fəaliyyəti, eyni zamanda strateji inkişaf proqramının icrası haqqında geniş hesabatla çıxış edib. Rektor ötən müddətdə də şəffaflıq və obyektivlik prinsipləri əsasında fəaliyyət göstərən universitetdə tədrisin təşkilinin müasir texnologiyalar və metodlar əsasında qurulduğunu, bütün sahələr üzrə elektron məlumat sisteminin tətbiq edildiyini, təhsil müəssisəsinin maddi-texniki bazasının daha da gücləndirilməsi yönündə işlərin davam etdirildiyini söyləyib.
Hazırda universitetdə təhsil alan tələbələrlə və tədrislə bağlı müvafiq statistik məlumatları nəzərə çatdıran Havar Məmmədov tədrisin təşkili, innovasiyalar və elmi-tədqiqat sahəsində görülən işləri təqdim edib. Bununla yanaşı, universitetin professor-müəllim heyətinin elmi məqalələrinin “Thomson Reuters”, “Web Of Science”, “Scopus” və s. kimi elmi platformalarda nəşr olunması sahəsində qazanılan nailiyyətləri vurğulayıb.
Universitetin innovativ fəaliyyətində tələbələrin xüsusi fəallıqla seçildiyini, ali təhsil ocağında 50-yə yaxın tələbə klubunun fəaliyyətdə olduğunu deyən Havar Məmmədov BMU-nun 7 tələbə komandasının öz layihələri ilə dünyanın ən böyük aviasiya, kosmos və texnologiya festivalı olan “TEKNOFEST – 2022” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında keçirilən müsabiqədə finala yüksəldiyini, onlardan “RED” komandasının “Robotexnika” kateqoriyası üzrə birinci yeri tutduğunu xatırladıb.
Rektor BMU-nun beynəlxalq əlaqələri, tərbiyə işləri və digər sahələr üzrə də həyata keçirilən tədbirləri sadalayıb. Artıq iki ildir, BMU ilə Cənubi Koreyanın İnha Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsində 4 ixtisas üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirildiyini önə çəkən Havar Məmmədov dövlət vəsaiti hesabına reallaşan proqramın Azərbaycanın gənc mühəndis kadrlarla təmin olunması üçün böyük imkanlar açdığını bildirib. Rektor  hazırda proqram çərçivəsində BMU-nun 7 nəfərdən ibarət professor-müəllim heyətinin Koreyada təlimlərə cəlb edildiyini, habelə BMU-da tədrisi koreyalı professor-müəllim heyəti tərəfindən həyata keçirilən “Yay məktəbi”nin başladığını fikirlərinə əlavə edib.
Rektor çıxışında bütövlükdə hesabat dövründə əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, mövcud problemlər və onların həlli yollarından da danışıb.
Daha sonra iclasda BMU-nun Himayəçilər Şurasının 2022-ci ilin ikinci yarımili üçün iş planı təsdiq olunub.  Bununla yanaşı, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ikili diplom proqramı ilə bağlı hesabat,  BMU-nun 2021-ci il büdcəsinin icrası, 2022-ci il proqnozu və maliyyə fəaliyyəti barədə hesabat, eləcə də Audit Komitəsinin hesabatı dinlənilib. Gündəliyə uyğun olaraq, BMU-nun yeni Nizamnaməsindən irəli gələn tələblər də nəzərdən keçirilib və universitetdə daxili audit bölməsinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.
Şuranın üzvləri - Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Arif Həşimov, səhiyyə nazirinin səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması üzrə müşaviri Rüfət Hacıəlibəyov və başqaları gündəlikdə yer alan məsələlərlə bağlı rəy və təkliflərini bildiriblər.
Strateji İnkişaf Proqramından irəli gələn vəzifələrin, maliyyə məsələlərində effektivliyin artırılması imkanlarının ətraflı müzakirə edildiyi iclasda gələcək fəaliyyət üzrə müvafiq tapşırıqlar verilib, gündəlikdə yer alan məsələlər  səsə qoyularaq təsdiq edilib.

Baku Engineering University hosts meeting of Board of Trustees
Chairman of the Council, Deputy Minister of Education Idris Isayev noted that further development of education was always in the focus of our country’s leadership, comprehensive care and support were given to all levels of this field, including the higher education system at the state level. Emphasizing the factors determining the main principles of the state policy in this direction, the Deputy Minister brought into consideration the measures taken to modernize the content and quality indicators of the higher education system, and strengthen the social protection of students and educators. Idris Isayev particularly underlined the importance of the documents signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in terms of the integration of the higher education system into the world education system, as well as “State Program on increasing the international competitiveness of higher education in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023.”
In his speech, the Chairman of the Council touched upon the activity of BEU in accordance with the strategic development program during the reporting period, drawing attention to the main tasks ahead. The Deputy Minister expressed his views on important issues such as the creation of new specialties based on the requirements of the modern labor market, the correct definition of the educational burden, more effective provision of employment for graduates, increasing the quality of higher education, expanding its scope and establishing result-oriented work.
Later, BEU Rector, professor Havar Mammadov delivered a comprehensive report on the activities of the higher educational institution for 2021, as well as the implementation of the strategic development program. The Rector mentioned that the organization of education at the university, oeprating on the principles of transparency and objectivity, was based on modern technologies and methods, the electronic information system was applied in all areas, and the work was being continued to further strengthen the material and technical base of the educational institution.
Bringing to the attention the the relevant statistical data related to the students currently studying at the University and education, Havar Mammadov presented the measures taken in teaching organization, innovations and scientific research. Furthermore, he pointed out the achievements in the field of publishing scientific articles of the University academic staff on scientific platforms such as  Thomson Reuters, Web Of Science, Scopus.
Havar Mammadov noted that the students were particularly active in the innovative activities of the University, and there were about 50 student clubs in the higher education institution. Seven student teams of BEU participated in the world's largest aviation, space and technology festival TEKNOFEST - 2022 Aerospace and Technology Festival with their own projects. He reminded that RED team of Baku Engineering University (BEU) took the first place at the TEKNOFEST Azerbaijan festival in the category of Robotics.
The Rector cited the measures implemented in BEU international relations, educational work and other fields. Havar Mammadov pointed out that a Dual Degree Program has been implented between BEU and INHA University of South Korea in 4 specialties at the undergraduate for two years, underlining that the program implemented at the expense of state funds creates great opportunities for providing Azerbaijan with young engineers. The Rector added that within the framework of the program, 7 academic staff of BEU were involved in training in Korea, as well as the Summer School by Korean teaching staff started at BEU.
In his speech, the Rector talked about the achievements achieved during the reporting period, as well as the existing problems and ways to solve them.
Afterwards, the work plan of the Board of Trustees of BEU for the second half of 2022 was approved at the meeting. Moreover, the report on the Dual Degree Program within the framework of the "State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023," the implementation of the 2021 budget of BEU, the forecast for 2022 and financial activity report as well as the report of the Audit Committee were listened to. According to the agenda, the requirements arising from the new Charter of BEU were also reviewed and a decision was made to establish an internal audit unit at the University.
Council members, Yagub Piriyev, Deputy Chief of Staff of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, academician Arif Hashimov, Acting president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Rufat Hajialibayov, Advisor to the Minister of Health of the Republic of Azerbaijan on digitalization of health care, and others expressed their opinions and suggestions regarding the issues on the agenda.
At the meeting, where the tasks arising from the Strategic Development Program and the possibilities of increasing efficiency in financial matters were discussed in detail, relevant assignments for future activities were given, and the issues included in the agenda were approved by voting.