Bakı Mühəndislik Universiteti İsrailin Ariel Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə İsrailin Ariel Universiteti arasında onlayn görüş keçirilib.
BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov görüşdə rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının fakültələri, maddi-texniki bazası, icra etdiyi beynəlxalq proqramlar haqqında ətraflı məlumat verib. BMU-nun İsrailin Ariel Universiteti ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu qeyd edən Havar Məmmədov informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, dron mühəndisliyi, mexanika, elektrik mühəndisliyi və digər mühəndislik sahələrində ortaq ikili diplom proqramların təşkili, tələbə-müəllim mübadilə proqramlarının qurulması, birlikdə konfransların və elmi-tədqiqatların, layihələrin hazırlanması, eləcə də icrasının təşkili imkanlarını xüsusi vurğulayıb.
Görüşdə BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Manafəddin Namazov təqdimatla çıxış edərək, universitetin beynəlxalq layihələri, Cənubi Koreyanın İNHA Universteti ilə birgə icra olunan ikili diplom proqramı, xarici tərəfdaşlarla həyata keçirilən layihələr və s. məsələlərlə bağlı zəruri informasiyaları diqqətə çatdırıb.
Sonra Ariel Universitetinin rektoru, professor Albert Pinhasov və rektorluq aparatının Strateji Layihələrin İnkişafı üzrə direktoru, Dr. Nadia Yermakov çıxış edərək təmsil etdikləri universitet haqqında ətraflı məlumat veriblər, eyni zamanda BMU ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Daha sonra görüşdə hər iki tərəfi maraqlandıran mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, ortaq fəaliyyətlərin başladılması və yaxın zamanda əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması üçün müvafiq addımların atılması razılaşdırılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Ariel Universiteti çoxşaxəli tədqiqat universitetidir. Hazırda universitet şəhərciyində 17 000-ə yaxın tələbə oxuyur. Tədris proqramları 5 fakültədə (tibb, mühəndislik, təbiət elmləri, səhiyyə elmləri və sosial və humanitar elmlər) və 2 məktəbdə (memarlıq və rabitə) həyata keçirilir. Qalan tələbələr akademik hazırlıq mərkəzində və “Arieldə Mühəndislər" texnoloji kollecində təhsil alırlar. Bundan əlavə, Təl-Əvivdə məktəbdənkənar və davamlı təhsil bölməsi də fəaliyyət göstərir. Universitetin bir çox tədiqat və innovasiya mərkəzləri, 200 aktiv layihəsi, 135 patenti (hər il 24 yeni patent müraciəti olan), 7 aktiv startapı və 55 lisenziyalı müqavilələri var. Ali təhsil ocağının sahibkarlıq mərkəzi və 24 vençur kapitalı almış layihəsi, bundan başqa tanınmış tədqiqat fondları ilə beynəlxalq əməkdaşlıqları mövcuddur.

Baku Engineering University to cooperate with Ariel University
The rector of BEU, professor Havar Mammadov gave detailed information about the faculties, material and technical base of the higher educational institution, and the international programs it implemented. Noting that BEU was interested in cooperating with Ariel University of Israel, Havar Mammadov emphasized that the possibilities of organizing joint dual degree programs in information technologies, information security, drone engineering, mechanics, electrical engineering and other engineering fields, establishing student-teacher exchange programs, and organizing conferences and scientific researches, projects, as well as their implementation.
At the meeting, the Vice-Rector for International Relations of BEU, associate professor Manafaddin Namazov made a presentation and brought to attention the necessary information about the dual degree program implemented jointly with Inha University of South Korea, projects implemented with foreign partners, and etc.
Later, the Rector of Ariel University, Professor Albert Pinhasov and the Director of Strategic Projects Development of the rector's office Dr. Nadia Yermakov made a speech and gave detailed information about the university they represented, as well as expressed their interest in cooperating with BEU.
Afterwards, at the meeting, extensive discussions were held on topics of interest to both sides, and it was agreed to take appropriate steps to start joint activities and sign a cooperation agreement in the near future.
Of noted, Ariel University is a multidisciplinary research university. Currently, about 17,000 students are studying in the university campus. Study programs are implemented in 5 faculties (medicine, engineering, natural sciences, health sciences and social and humanities) and 2 schools (architecture and communication). The rest of the students study at the academic training center and at the "Arielda Engineers" technological college. In addition, there is an extracurricular and continuing education department in Tel Aviv. The university has many research and innovation centers, 200 active projects, 135 patents (24 new patents every year with an application), has 7 active start-ups and 55 licensing agreements. The higher education institution has an entrepreneurship center and 24 projects that have received venture capital, in addition to international cooperation with well-known research funds.