Bakalavriat səviyyəsində BMU-İNHA İDP-yə qəbul üçün daxili imtahanlar keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramına (İDP) 2022/2023-ci tədris ili üzrə ali təhsilin bakalavriat səviyyəsində qəbul üçün daxili imtahanlar keçirilib. İmtahanlar İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə aparılıb.
BMU və İNHA Universitetinin birgə gerçəkləşdirdiyi daxili imtahanlar 2 hissədən ibarət təşkil olunub və ümumilikdə 2 saat müddətində (riyaziyyatla fizika fənləri üzrə 1 saat, ingilis dili fənni üzrə 1 saat) davam edib. Riyaziyyat fənni üzrə 12, fizika fənni üzrə 8, ingilis dili üzrə isə (dinləmə daxil) 30 test sualı nəzərdə tutulub.
İmtahanların şəffaf, obyektiv və qərəzsiz keçirilməsinin təmin olunması  məqsədilə hərtərəfli şərait yaradılıb. İmtahan prosesinə İNHA Universitetinin 13 nəfərdən ibarət nümayəndə heyəti ilə yanaşı, BMU-nun 10-a yaxın əməkdaşı cəlb edilib. İmtahanların gedişatına BMU-nun prorektoru Mikayıl Zeynalov, BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli və Proqramın idarə edilməsi üzrə bölmə rəhbəri Hyunjin Yang baxış keçiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, dövlət sifarişi əsasında təhsili dəstəkləyən proqrama 128 nəfərin (hər ixtisas üzrə 32 nəfər) qəbulu planlaşdırılıb. BMU-İNHA İDP-yə daxili qəbul imtahanında iştirak məqsədilə Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) mərkəzləşdirilmiş qəbul imtahanında I ixtisas qrupunda İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə 500, Elektronika mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və İnşaat mühəndisliyi ixtisasları üzrə 400 və daha artıq bal toplamış 300-dən çox abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Daxili imtahanların nəticələrinin 19 avqust 2022-ci il tarixində açıqlanması planlaşdırılır.
Mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə 2020/2021-ci tədris ilindən həyata keçirilən BMU-İNHA İDP “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində icra olunur.

Internal exams for admission to the international dual diploma program (IDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University at the bachelor's degree of higher education for the 2022/2023 academic year have been held. The exams were held in the fields of Information technology, Civil engineering, Electrical engineering and Electronics engineering.
The internal exams conducted jointly by BEU and Inha University were organized into 2 parts and lasted for a total of 2 hours (1 hour for mathematics and physics, 1 hour for English language). There are 12 test questions for mathematics, 8 for physics, and 30 test questions for English (including listening).
Comprehensive conditions have been created to ensure transparent, objective and impartial examinations. The 13-person delegation of Inha University, and about 10 employees of BEU were involved in the examination process. BEU Vice-Rector Mikayil Zeynalov, BEU-INHA DDP Director General Humay Jafarli and INHA Project Director of BEU-INHA DDP Hyunjin Yang reviewed the progress of the exams.
Of note, it is planned to admit 128 people (32 people in each specialty) to the program. More than 300 applicants who scored 500 points or more in the department of Information technologies, 400 points or more in the departments of Electronics engineering, Electrical engineering and Civil engineering in the I specialty group of the centralized entrance examination of the State Examination Center (SEC) for the purpose of participating in the internal entrance examination for the BEU-INHA DDP registered.
The results of the internal exams are scheduled to be announced on August 19, 2022.
The BEU-INHA DDP, which has been carried out in the direction of engineering specialties, is implemented within the framework of the "State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".