BMU-da “Qərbi Azərbaycana aparan yollar” kitabı təqdim olunub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Ümumi fənlər kafedrasının professoru, tarix elmləri doktoru Şikar Qasımovun “Qərbi Azərbaycana aparan yollar” adlı kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən kafedranın müdiri Hümeyrə Mustafayeva bu gün ölkəmizdə Qərbi azərbaycanlıların tarixi torpaqlarına qayıdışı ilə bağlı aparılan siyasətin əhəmiyyətini vurğulayaraq kitabın bu mövzuda elmi və ictimai baxımdan dəyərli bir mənbə olduğunu bildirib.
Sonra kitabın müəllifi, professor Şikar Qasımov əsərin yazılma məqsədi, tədqiqatın istiqamətləri və Qərbi azərbaycanlıların deportasiya tarixinə dair faktlar haqqında ətraflı məlumat verib.
Təqdimatda BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin dekanı Asif Quliyev, Memarlıq və inşaat fakültəsinin dekan müavini Namiq Abbasov, Ümumi fənlər kafedrasının professoru Abbas Seyidov, baş müəllim Elnur Nəciyev və digər iştirakçılar çıxış edərək kitabın elmi əhəmiyyətini, Qərbi Azərbaycanın tarixi gerçəklikləri üzərinə işıq salması cəhətindən aktuallığını vurğulayıblar.
Müzakirələr zamanı Qərbi Azərbaycan mövzusunun araşdırılması və gənc nəslə çatdırılmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığı bildirilib, eyni zamanda həqiqətlərin beynəlxalq elmi platformalarda daha geniş təqdim olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

Book "Roads Leading to Western Azerbaijan" Presented at BEU
A presentation of the book "Roads Leading to Western Azerbaijan" by Professor Shikar Gasimov, Doctor of Historical Sciences and professor at the Department of General Subjects at Baku Engineering University (BEU), was held.
In her opening speech at the event, Head of the Department Humeyra Mustafayeva emphasized the importance of the policy currently being implemented in our country regarding the return of Western Azerbaijanis to their historical lands, noting that the book serves as a valuable source on this topic from both scientific and public perspectives.
Subsequently, the author of the book, Professor Shikar Gasimov, provided detailed information about the purpose of writing the work, the directions of the research, and facts concerning the deportation history of Western Azerbaijanis.
During the presentation, speakers including Dean of the Faculty of Engineering at BEU Asif Guliyev, Deputy Dean of the Faculty of Architecture and Construction Namig Abbasov, Professor at the Department of General Subjects Abbas Seyidov, Senior Lecturer Elnur Najiyev, and other participants highlighted the scientific significance of the book and its relevance in shedding light on the historical realities of Western Azerbaijan.
During the discussions, it was noted that researching the Western Azerbaijan issue and conveying it to the younger generation holds special importance, while the necessity of presenting the facts more extensively on international scientific platforms was also emphasized.