Neft Fondunda “Uğurlu səhm seçimi” müsabiqəsinin finalı keçirilib
Mayın 30-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) fondun yaradılmasının 20 illik yubileyi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər planına uyğun olaraq tələbələr arasında keçirilmiş “Uğurlu səhm seçimi” (“Stock Pitch”) müsabiqəsinin final mərhələsi baş tutub.
Müsabiqədə iştirak üçün 11 universitetdən 63 komanda müraciət edib. Mayın 24-də keçirilmiş yarımfinal mərhələsində iştirak imkanı əldə edən 8 komandadan 4-ü finala keçib. Müsabiqə zamanı komandaların təqdimatları, investisiya seçimi və analitik təhlil bacarıqları, eyni zamanda, sual-cavab hissəsinə hazırlıqları münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə “Stockholmers” (Bakı Mühəndislik Universiteti) komandası müsabiqənin qalibi olub. “Blue Chip” (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti), “Intangibles” (Xəzər Universiteti) komandaları isə müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri qazanıblar. Müsabiqə mükafatları I yer üçün 5000 AZN, II yer üçün 3000 AZN və III yer üçün 1000 AZN nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, finalda iştirak edən komandaların üzvlərinə sertifikatlar təqdim edilib və müsabiqədə fərqlənən iştirakçılar ARDNF-in müvafiq departamentində 1 aylıq təcrübə keçmək imkanı qazanıblar.
“Stock pitch” səhm üzrə investisiya ideyasının xülasəsidir. Bu yarışmada iştirakçı komandalardan əsas tələb müvafiq xüsusiyyətlərə uyğun səhmin seçimi, həmin səhm üzrə kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərini nəzərə alaraq təhlillərin həyata keçirilməsi və təhlilin nəticəsinin investisiya təklifi kimi inandırıcı şəkildə təqdim edilməsi olub.

Final round of “Stock Pitch” competition held in Oil Fund
The final round of "Stock Pitch" for the students was held in the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) on May 30 in accordance with the action plan implemented within the framework of the Fund’s 20th anniversary.
63 teams from 11 universities applied for the competition. Four out of 8 teams, who had opportunity to take part in the semi-finals held on May 24, were eligiable to participate in the final round. During the competition, the presentations, investment choices and analytical skills as well as preparations for the question-answer section of the teams were assessed by jury.
By the decision of the jury, "Stockholmers" team (Baku Engineering University) won the competition. The teams "Blue Chip" (Azerbaijan State Economic University) and Intangibles (Khazar University) took the second and third places, accordingly. The presents are 5000 AZN for the I place, 3000 AZN for the II place and 1000 AZN for III place. Alongside with this, the members of the final round teams were awarded certificates, and the selected participants got opportunity to take a 1-month internship at the relevant department of SOFAZ.
"Stock pitch" is a summary of the stock investment idea. Participants were expected to pick a stock conforming to instructions for a stock selection, perform qualitative and quantitative analysis on that stock, and craft a persuasive pitch.